Ruszyła III edycja Tygodnia Zdrowia  pod patronatem Prezydenta Miasta Kalisza

9 maja 2016 r. barwnym przemarszem-korowodem ulicami naszego miasta zapoczątkowano trzeci już raz obchody Tygodnia Zdrowia. Organizatorem imprezy jest Gimnazjum nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Kaliszu oraz Państwowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kaliszu.
Uczniowie upiększyli pochód transparentami zdrowia – owocami, warzywami, drogowskazami zdrowia, piramidami żywienia i aktywności fizycznej. Do pochodu przyłączyło się również Szkolne Koło Rowerowe „Ciasna bike”.
Tydzień Zdrowia zainaugurował na Głównym Rynku wiceprezydent Artur Kijewski oraz senator IX kadencji Andrzej Wojtyła. Uroczystość uświetnili uczniowie śpiewem i tańcem.
Celem imprezy jest promowanie wśród młodzieży gimnazjalnej i dzieci szkół podstawowych zdrowego stylu życia, zwłaszcza aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Innym celem projektu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw mających pozytywny wpływ na zdrowie oraz unikanie zachowań ryzykownych takich jak: spożywanie alkoholu, palenie tytoniu czy używanie substancji psychoaktywnych.
Akcja jest zakończeniem trwających cały rok działań promujących zdrowie. Zaplanowano
szkolenie udzielania I pomocy przedlekarskiej, spotkanie z dietetykiem, warsztaty z alkogoglami (okularami, które zmieniają i zniekształcają rzeczywistość, symulują stan nietrzeźwości), wycieczki piesze – nordic walking i rowerowe, szereg konkursów promujących zachowanie zdrowia, sesji plakatowych o tematyce zdrowotnej, gier sportowych, tańca czy wreszcie działań promujących zdrową dietę.
W akcję zaangażowani są nauczyciele Gimnazjum nr 2 , uczniowie gimnazjum oraz kaliskich szkół podstawowych, Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Kaliszu, Miasto Kalisz, Wydział Rehabilitacji i Sportu PWSZ, Ratownictwo Medyczne z PWSZ, Straż Miejska, PCK w Kaliszu, Usługi Gastronomiczne Pablo – Paweł Michalski, Paula – Firma produkcyjno – handlowa, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kaliszu, Rada Osiedla Śródmieście I, Rada Rodziców przy Gimnazjum nr 2 w Kaliszu, pielęgniarka szkolna, Biuro Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Przeciwpożarowej ERGON, Ośrodek Działań Twórczych, Urząd Marszałkowski, Ewa Ibron – konsultantka z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrów Wielkopolski, Związek Strzelecki „Strzelec” JS 4141 Kalisz i uczniowie V LO w Kaliszu.