Ratujemy kasztanowce

22 października, jak co roku, uczniowie klas II B i II D pod opieką pań: Katarzyny Skoniecznej i Małgorzaty Kabały uczestniczyli w akcji ratowania kasztanowców w parku-arboretum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Jej celem jest pomoc drzewom, które atakuje szrotówek kasztanowcowiaczek – motyl z rodziny kibitnikowatych. Zaatakowane przez tego szkodnika kasztanowce przedwcześnie brązowieją i tracą liście.

Przed przystąpieniem do pracy gimnazjaliści wysłuchali prelekcji na temat biologii owada i jego wpływu na kondycję drzew. Następnie zaopatrzeni w worki, jednorazowe rękawice i grabie udali się na wyznaczone miejsce – tzw. ,,Dybul”. Tam od kilku lat uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Kaliszu grabią liście, które są utylizowane, co ogranicza populację owada. Zbierają również kasztany, które jako pokarm trafiają do zwierząt z pokazowej zagrody Ośrodka.