Z życia szkoły!
Comenius – z wizytą na Słowacji

W dniach 17-21 marca 2014r. uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum, wyruszyli w kolejną podróż w ramach projektu Comenius pt. Save Animals, Save the World. Tym razem celem naszej wyprawy było Nowe Miasto nad Wagiem.
Słowacja przywitała nas piękną wiosenną pogodą, a gospodarze chlebem i solą. Z radością spotkaliśmy się z przyjaciółmi z Turcji, Norwegii, Hiszpanii, Italii oraz Niemiec. Pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły oraz przeprowadzenia lekcji promującej polską kulturę i zwyczaje. Uczniów obdarowaliśmy upominkami. Po uroczystym obiedzie, rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny pt. Zwierzęta widziane oczami dziecka. W Domu Kultury im. P. Matejki obejrzeliśmy inscenizację Cztery Pory Roku wyrażoną słowackim tańcem ludowym w wykonaniu dzieci i młodzieży. Punktem kulminacyjnym było wspólne wykonanie tańca ludowego na scenie. W czasie pobytu spotkaliśmy się z burmistrzem miasta, panem Jozefem Trstenským jego zastępcami panią Kvetoslavą Hejbalovą, panią Vierą Vienerovą oraz naczelnikiem Wydziału Edukacji panem Dušanem Heverym. Naszym gospodarzom bardzo podobały się albumy o Kaliszu oraz inne pamiątki ufundowane przez Wydział Promocji Urzędu Miasta Kalisz.
W czasie pobytu na Słowacji poznaliśmy jedne z najpiękniejszych jej zakątków. Zamek w Bojnicach i Beckowie oraz stare miasto w Bratysławie. A co łączy Bratysławę z Kaliszem? – Szlak Bursztynowy.
Zgodnie z tematem projektu uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonali zwierzęta z plastikowych kolorowych nakrętek. Zwiedziliśmy także ZOO w Bojnicach. Zaszczytem dla nas była wizyta w słowackim parlamencie. Podczas spotkania z posłami i europarlamentarzystami z partii rządzącej SMER, rozmawialiśmy o problemach współczesnej edukacji. Jesteśmy pod wrażeniem Słowackiej gościnności zarówno ze strony rodzin goszczących naszą młodzież, jak i dyrekcji oraz nauczycieli. Ponieważ było to już szóste spotkanie, bardzo trudno było się rozstać i z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę, która odbędzie się w Stambule w maju. Przypominamy, że nad całością projektu ze strony polskiej czuwa p. Łukasz Witczak – nauczyciel języka angielskiego i opiekun klasy dwujęzycznej.